Bal Nasıl Saklanmalı?

  karakovan.biz
  By karakovan.biz

  Bal Nasıl Saklanmalı?

  karakovan-bali

  Balın muhafazası aslında Balın doğallığı ve saflığı kadar önemlidir. Bal doğru şekilde muhafaza edilip saklanırsa ilk günkü tazeliğini ve doğallığını çok uzun süre muhafaza eder. Bal yapısal olarak çok az miktarda su içerir ve buna bağlı olarak Balın nem oranı düşüktür. Esasında işçi arıların ilk haliyle peteğe boşalttıkları ham Balda nem oranı çok yüksektir ve % 80 civarındadır. Yalnız daha sonra işçi arılar kovanın içerisindeki Balı işlerler. Ağızlarıyla alıp kanat çırpmalarıyla Baldaki suyun ve nemin buharlaşmasını sağlarlar. 3. Günden sonra petek gözündeki Bal son halini alır ve kullanıma hazır bir şekilde petek gözleri arı tarafından örülerek kapatılır. Bizim soframıza gelen Bal yani yediğimiz Bal, Balın en son halidir.

  Nem oranı düşük olan bu muazzam besin, bakteri ve mikrop üremesine müsaade etmez. Yoğun olan Balda üreyemeyen bu organizmalar Balı bozamazlar. Bal uygun şartlarda saklandığı zaman yapısı bozulmaz. Nitekim piramitlerde yıllar önce bulunan asırlık Bal bunun en yalın delilidir. Piramitlerde ağzı sıkıca kapatılmış olarak hava ile teması kesilmiş Bal tahta çömleklerde güneş görmeyen bir ortamda saklanmış. Yapılan bilimsel incelemeler neticesinde piramitlerden çıkan bu Balın 3800 yıl öncesine ait olduğu anlaşılmıştır. Diğer önemli bir gerçek ise bu Balın besin değerinden hiçbir şey yitirmediğidir. 3800 yıl önce doğru şekilde muhafaza edilmiş Balın hiç bozulmadığı ve besin değerlerinden hiçbir şey yitirmediği gerçeğinin tek izahı Balın uygun şartlarda bozulmamasıdır.

  Sizler de aldığınız Balı uygun şartlarda saklayarak hem Balınızın bozulmamasını sağlayabilir ve besin değerlerini eksiltmeden çok uzun süre ilk günkü tazeliğiyle tüketebilirsiniz. Bal direk olarak sıcaktan ve soğuktan korunmalıdır. Oda sıcaklığında muhafaza edilmelidir.

  Bal ile ilgili yapılan en temel yanlışlardan biri Balın buzdolabına konulmasıdır. Bal hem direk güneş ışığından hem de soğuktan korunmalıdır.

  Aldığınız Balı kavanozunda ağzını sıkıca kapalı olarak havayla temasını kestikten sonra mutfağınızda güneş görmeyen bir yerde saklamalısınız.

  Bal havadan nem alabilen bir özelliğe sahiptir. Açık tutulacak bir Bal çevre kokuları alacak ve tadı bozulacaktır. Bununla beraber açık kalmış Bal besin değerlerini yitirecektir. Arının Baldaki bu özelliği bilmesindendir ki Bal ile doldurdukları peteğin ağzını kapatırlar.

  Bal metal nesnelerde metal ve metal cinsi kaplarda tüketilmemelidir. Yapılan araştırmalar metal cinsi nesnelerin Balın besin değerlerini azalttığını göstermiştir. Bal size gönderildiği şekilde cam kavanozlarda ağzı kapalı olarak saklanmalıdır.

  Sonuç olarak şifa ve besin kaynağı Baldan en güzel şekilde faydalanmak ve bütün değerlerinden istifade etmek istiyorsanız
  *Balı cam kavanozunda ağzı sıkıca kapalı olarak muhafaza ediniz
  *Güneş ışığından ve sıcaktan koruyunuz.
  *Balı buzdolabınıza koymayınız ve soğuktan koruyunuz.
  *Oda sıcaklığında tutmaya çalışınız.
  *Balı açık kâselerde değil kapalı kâselerde tüketiniz.
  *Metal olmayan kapları ya da kâseleri tercih ediniz.
  *Balı metal kaşıklar ile tüketmeyiniz. Bunun yerine tahta kaşıkları tercih ediniz.
  *Bal tüketirken kavanozundan günlük ihtiyacınız kadarını alınız.

  ÖNEMLİ UYARI: 1 yaşından küçük çocuklara Bal kesinlikle yedirilmemelidir. Anne sütüyle beslenen 1 yaşından küçük çocuklarda zehirlenme etkisi yapabilmektedir.
  Original: http://www.karakovan.biz/yorumlar/bal-nasil-saklanmali.html
  By: karakovan
  Posted: February 2, 2015, 8:25 am

  karakovan.biz

  karakovan.biz

  şekersiz ve gerçek bal alınacak site